Obrzędowość

        

Nazwa drużyny – „Ad Astra”, jest związana z symboliką Krzyża Harcerskiego. Ks. Kazimierz Lutosławski w książce „Czuj duch – szesnaście gawęd obozowych o idei skautingu” pisał: „[…]Ma on (Krzyż) pośrodku koło – symbol doskonałości, a w nim gwiazdę promienną, jakby światło przewodnie: ad astra (do gwiazd)! A sam Krzyż znaczy: per aspera, bo wskazuje drogę ciężką, cierniami walki z własnymi słabościami usłaną, a przy tym oznacza też gotowość do walki i do wszelkich poświęceń – aż do męczeństwa za wiarę, aż do śmierci za Ojczyznę […]”. Per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd. To łacińskie powiedzenie Seneki jest hasłem przewodnim drużyny. Każdy harcerz powinien zwalczać swoje słabości i dążyć do osiągnięcia ideału i zdobycia najwyższych celów – w czym pomaga nam harcerstwo.

         Barwami drużyny są zielony, biały i czerwony.
ZIELONY – nawiązuje do punktu Prawa Harcerskiego „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać” oraz symbolizuje przynależność drużyny do ZHP. BIAŁY – przypomina, że harcerz powinien być czysty i honorowy. CZERWONY – symbolizuje krew przelaną przez harcerzy, którzy „odeszli na wieczną wartę”. BIAŁO-CZERWONA OWIJKA – odzwierciedla flagę państwową, ponieważ harcerz powinien być patriotą. Biała owijka jest po lewej stronie – od serca.
Chustę spinamy własnoręcznie zrobionym pierścieniem, wykonanym z brzozowego drewna, z wyrytą lilijką – symbolem czystości. Brzozowy pierścień oznacza emanującą z nas radość- tak jak dzięki korze brzozowej można rozpalić ognisko, tak dzięki nam każdy jest radosny, uśmiechnięty i zmotywowany do działania. Harcerz , który wstąpi do drużyny i odda deklarację członkowską ZHP, dostaje zieloną chustę i zielone pagony oraz otwiera mu się próbę na barwy. Kiedy uda mu się wykonać wszystkie zawarte w karcie próby zadania, otrzymuje barwy drużyny (zieloną chustę z biało-czerwoną obwódką), zielone pagony (na lewym wyszyta biała „piątka”; na prawym na czerwono wyszywamy oznaczenie stopnia harcerskiego) oraz pierścień drużyny i zostaje oficjalnym członkiem drużyny.

         Obrzędowość zastępów jest powiązana z gwiezdną obrzędowością drużyny. Nazwy zastępów to nazwy gwiazdozbiorów, ciał niebieskich lub innych rzeczy związanych z kosmosem i gwiazdami. Każdy zastęp posiada osobną obrzędowość. Każdy zastęp ma swój kolor i żywioł. Żywioł zastępu to również odpowiedni punkt danego zastępu na biegu po barwy. Każdy z zastępów może stworzyć swoje własne elementy obrzędowości.

         Bohaterem drużyny są Bracia Romoccy godni naśladowania bohaterowie z czasów II wojny światowej walczący o wolność, ale także harcerze, tak jak nasza drużyna- pochodzący z Trzebini. Swoją postawą życiową przez wiele trudów, z pewnością doszli do gwiazd. I my naśladując ich, chcemy zwalczać swoje słabości i dążyć do osiągnięcia ideału.

        Piosenką drużyny jest „Per aspera ad astra”.  Zawsze śpiewamy ją podczas ważnych dla nas uroczystości (tj. m.in. Przyrzeczenie Harcerskie, nadanie barw drużyny). 

Drużyna posiada okrzyk: „ASP – Ad Astrze się podoba!”.

         Na zakończenie każdej zbiórki stajemy w kręgu – który czyni nas wszystkich równymi sobie, śpiewamy „Bratnie słowo” oraz przekazujemy iskierkę.

         Naszym obrzędowym stosem ogniskowy jest gwiazda.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz