Dla rodziców


Drogi Rodzicu! Ta część strony została stworzona specjalnie z myślą o Tobie i Twoich wszelkich obawach po wstąpieniu Twojej pociechy do naszej drużyny. Na początku, chcielibyśmy podzielić się z tobą pewnym listem... :)


Czym Jest ZHP?

Związek Harcerstwa Polskiego to organizacja pożytku publicznego działająca na terenie całej Polski, zrzeszająca w sobie niemal 100.000 członków! Oczywiście jesteśmy tylko malutką częścią prawdziwej, scoutowej rodziny, zrzeszającej młodzież na całej kuli ziemskiej!  Działamy na rzecz wszechstronnego rozwoju młodego człowieka, zarówno na płaszczyznach intelektualnej, społecznej, duchowej, emocjonalnej i fizycznej. Pomagamy w kształtowaniu charakteru poprzez stawianie wyzwań. Cały czas uczymy się poprzez zabawę i przygodę czyhającą na nas ze wszystkich stron. Pobudzamy kreatywność i nie walczymy z ciekawością świata! Instruktorzy harcerscy mają za zadanie przygotować swoich podopiecznych do roli świadomych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli, opierając się na Prawie Harcerskim.

Co My Właściwie Robimy?

Na zbiórkach zawieramy przyjaźnie, poznajemy świat inny niż ten sztywny i betonowy, dowiadujemy się faktów z historii, uczymy się praktycznych umiejętności przydatnych zarówno „w terenie” jak i w życiu codziennym, pomagamy innym, biorąc udział w różnego typu akcjach społecznych, rozmyślamy o życiu przy kominku i dźwiękach gitary, na nowo odkrywamy siebie.
Zbiórki odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5-2 godzin. Oprócz tego na każdego zucha czy harcerza, czekają niezapomniane wrażenia na obozach i biwakach. Biwaki drużyny odbywa się średnio 1-2 razy w roku – w weekendy, a ich koszt nie przekracza raczej 40zł. Do tego dochodzą różne, większe imprezy hufca, czy całej chorągwi.
Trzytygodniowy letni obóz to dla każdego ogromne przeżycie. Często jest to pierwszy tak długi wyjazd, na które dziecko jedzie bez rodziców. Jest oczywiście powód do obaw i niepokoju rodziców, jednak trzeba pamiętać o tym, że pomimo „harcerskich” warunków zakwaterowania czyli namiotów z lokalizacją blisko lasu i daleko od większej aglomeracji, wyjazdy te są przystosowane specjalnie dla konkretnych grup wiekowych i metodycznych. Kadra zawsze posiada odpowiednie uprawnienia, przeszkolenie oraz chęci do pomocy w razie jakichkolwiek problemów.

Jak To Działa?

Chyba najbardziej potrzebną informacją jest ta o działalności samych drużyn, do których należą, lub będą należeć Państwa pociechy. To drużyna właśnie jest najważniejsza dla każdego ‘nowego’ harcerza, która po jakimś czasie staje się niemalże drugą rodziną. To tutaj podczas zbiórek można się wyszaleć, dowiedzieć się czegoś naprawdę ciekawego, przeżyć przygodę razem z przyjaciółmi. Wszystko dodatkowo nakręca współzawodnictwo zarówno w drużynie jak i między nimi.
Drużyną kieruje drużynowy, który przygotowuje plan pracy swojej drużyny na cały rok i cotygodniowe zbiórki. Jest łącznikiem pomiędzy drużyną a hufcem, a ponadto dużym wzorem i przyjacielem dla swoich podopiecznych. Ma oczywiście do pomocy swoich przybocznych, którzy pomagają mu w niektórych zadaniach.

Zuch? Harcerz? Wędrownik? Kim Jest Moje Dziecko?!

W ZHP wszystko działa tak sprytnie, aby każdy czuł się dobrze wśród swoich rówieśników. Nie może być przecież sytuacji, że licealista chodzi na zbiórki razem z pierwszaczkiem. Dlatego właśnie powstały grupy metodyczne:
  • Zuchy – czyli najmłodsi. To dzieci w wieku 6-10 lat. Do drużyny harcerskiej przejść można najpóźniej w 4klasie szkoły podstawowej.
  • Harcerze – ta grupa przeznaczona jest dla 10-13 latków - NASZA DRUŻYNA.
  • Harcerze starsi- gimnazjaliści 13-16 lat
  • Wędrownicy – 16 lat wzwyż

„Dzień Dobry, Chciałem Zapisać Dziecko Na Zbiórki”

Często rodzice witają drużynowego właśnie takim zdaniem… Na czym te zapisy właściwie wyglądają? Otóż jeżeli pociecha tylko chce przychodzić na zbiórki i bawić się razem z nami- zapraszamy. Nie trzeba wcześniej informować, że nowy zuch czy harcerz chce przyjść na zbiórkę. Jeżeli po kilku zbiórkach dziecko stwierdzi, że nadal chce na nie chodzić, rodzice proszeni są o wypełnienie zgody na przynależność pociechy do ZHP. 

Mundur

Drugim w kolejności, ulubionym pytaniem rodzic jest pytanie o mundur. Oczywiście jest on bardzo mile widziany zarówno w oczach harcerza, który chce namacalnie poczuć, że przynależy do harcerskiej rodziny, jak i dla drużynowego, który widzi że jego harcerz rzeczywiście w harcerstwo się „wkręcił”. Proponujemu jednak żeby przed kupnem upewnić się czy dziecko rzeczywiście chce chodzić na zbiórki. Kupno bluzy mundurowej z wszystkimi „dodatkami” to niestety wydatek rzędu 100 zł. Zakup munduru również nie powinien rozciągnąć się w czasie na więcej niż 3-4 miesiące od pierwszego przyjścia na zbiórkę. Warto wspomnieć, że na obóz, harcerz powinien wyruszyć z  pełnym umundurowaniem (bluza oraz spodenki czy spódnica).
 Najlepiej zakupu dokonać w składnicy harcerskiej. W Krakowie największa i pewna składnica znajduje się przy ul. Karmelickiej - SQADNICA.

„Jestem Prawdziwym Harcerzem”

Po kilku tygodniach od pierwszego przekroczenia progu harcówki czy zuchówki przez młodego odkrywcę przychodzi moment, kiedy zostaje on na stałe „przyjęty” do grona zuchów czy harcerzy. To moment, czasami długo wyczekiwany i bardzo ważny dla każdego. Moment złożenia obietnicy/przyrzeczenia i otrzymania Znaczka Zucha lub Krzyża Harcerskiego. To drużynowy podejmuje decyzję, czy jego podopieczny jest przygotowany na złożenie przyrzeczenia, co jest równoznaczne z tym, że będzie starać się żyć według harcerskich zasad przyjętych w Prawie Harcerskim. Przyznanie Krzyża i składanie przyrzeczeń, często poprzedza tzw. „bieg harcerski”, w którym sprawdzane są podstawowe umiejętności i wiedza harcerska. Każdy instruktor jednak wie, że bardziej liczą się chęci i zaangażowanie i ocenia wszystko trzeźwym okiem na miarę możliwości konkretnego harcerza/zucha. W praktyce oznacza to, że punkty – ilość prawidłowych odpowiedzi podczas biegu nie są najważniejsze. Drużynowy musi być pewny, że po złożonym przyrzeczeniu, zgodnie ze słowami piosenki B.P, „krzyżowiec” z czystym sercem i zrozumieniem zaśpiewa: „A gdy spyta Cię ktoś – skąd ten Krzyż na twej piersi, z dumą odpowiesz mu – taki mają najdzielniejsi” i że te słowa otworzą drogę do zdobywania kolejnych stopni.

Składki

Każda organizacja musi z czegoś się utrzymywać. Choć w ZHP wszyscy działają non-profit, ze swojej pracy czerpiąc tylko i AŻ satysfakcję. Aby zapewnić harcerzom ciekawe zajęcia, zawsze potrzebne są do tego jakieś materiały – od kartek i pisaków, przez kompas i mapę po np. namiot.Wysokość składek wynosi 48 zł za CAŁY ROK .Jest to odgórnie wyznaczona kwota. Można wpłacać składki w całości w ciągu całego roku, lub (jeżeli komuś wygodniej) w „ratach” po indywidualnym uzgodnieniu z drużynowym.

1%

1% to tak mało, a może tak nam pomóc. Może pomóc w realizacji harcerskich marzeń! Pieniążki uzyskane przez naszą drużynę zostaną wykorzystane na pewno z korzyścią dla naszych podopiecznych – czy to na dofinansowania do obozów lub innych akcji, czy na zakup niezbędnego sprzętu do działania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz